OliviaDay has logged 85 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aashayein

Aashayein

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Keep Watching

Keep Watching

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sherlock: The Final Problem

Sherlock: The Final Problem

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Family Guy Presents: Stewie Griffin: The Untold Story

Family Guy Presents: Stewie Griffin: The Untold Story

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lu Over the Wall

Lu Over the Wall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Man

The Midnight Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bad News Bears in Breaking Training

The Bad News Bears in Breaking Training

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Big Nothing

Big Nothing

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dirk Gently

Dirk Gently

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All the Little Animals

All the Little Animals

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Man of a Thousand Faces

Man of a Thousand Faces

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All I See Is You

All I See Is You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Open House

The Open House

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dirk Gently

Dirk Gently

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Young Poisoner's Handbook

The Young Poisoner's Handbook

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Primer

Primer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Year My Voice Broke

The Year My Voice Broke

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red White & Blue

Red White & Blue

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Choke

Choke

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Winged Creatures

Winged Creatures

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry