Olivia has logged 103 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Return of Doctor X

The Return of Doctor X

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Master Minds

Master Minds

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Children at Play

Children at Play

×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Awakened

Awakened

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Remaining

The Remaining

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The House of Fear

The House of Fear

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Strange Confession

Strange Confession

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Help!

Help!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Without Love

Without Love

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Autograph Hound

The Autograph Hound

1939
×
Read the review Edit this entry  
14
Alma

Alma

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chronic

Chronic

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rudy

Rudy

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hurricane Bianca: From Russia with Hate

Hurricane Bianca: From Russia with Hate

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thank Your Lucky Stars

Thank Your Lucky Stars

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry