via has logged 30 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hope Floats

Hope Floats

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home

Home

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
Edit this entry  
21
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry