Ollie Cochran has logged 43 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
You Monster

You Monster

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Room

The Room

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
365 Days

365 Days

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Feast

Feast

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Read the review Edit this entry  
14
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
I Am So Proud of You

I Am So Proud of You

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm You, Dickhead

I'm You, Dickhead

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
The Elevator

The Elevator

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Single Life

A Single Life

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
Best Friend

Best Friend

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry