Ollie Cochran has logged 49 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★½
Edit this entry  
17
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kidnapped

Kidnapped

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Naive Man From Lolliland

The Naive Man From Lolliland

2005
×
Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

2021
×
Edit this entry  
03
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
Edit this entry  
01
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Edit this entry