• The Prince of Egypt

    ★★★★

  • A Bug's Life

    ★★

  • Rush Hour

    ★★★½

  • Rushmore

    ★★★★½

  • Run Lola Run

    ★★★★½

  • Mulan

    ★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★½

  • Eternity and a Day

    ★★★★★

  • He Got Game

    ★★★★

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    ★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Buffalo '66

    ★★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Men in Black

    ★★★★

  • Hercules

    ★★★★

  • The Lost World: Jurassic Park

    ★★½

  • Taste of Cherry

    ★★★★★

  • Austin Powers: International Man of Mystery

    ★★★★★

  • Double Team

    ★★

  • Space Jam

    ★★★★

  • Kazaam

    ★★★

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★

  • Fargo

    ★★★★½

  • Bottle Rocket

    ★★★

  • Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

    ★★★★½

  • The Magic School Bus: Space Adventures

    ★★★

  • Toy Story

    ★★★★

  • Mallrats

    ★★★½

  • Se7en

    ★★★★

  • Clockers

    ★★★

  • Desperado

    ★★★★

  • Whisper of the Heart

    ★★★★

  • On Your Mark

    ★★★½

  • Pocahontas

    ★★★★½

  • La Haine

    ★★★★★

  • Friday

    ★★★½

  • A Goofy Movie

    ★★★

  • Dumb and Dumber

    ★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • The Mask

    ★½

  • Pom Poko

    ★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★

  • The Return of Jafar

    ★★★½

  • Crooklyn

    ★★★½

  • The Lion King

    ★★★★½

  • The Magic Flute

    ★★★★

  • Bottle Rocket

    ★★

  • Naked

    ★★★★½

  • The Wrong Trousers

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★

  • Aladdin

    ★★★★★

  • Malcolm X

    ★★★★½

  • Comet in Moominland

    ★★★★

  • Porco Rosso

    ★★★★

  • The Player

    ★★★

  • Wayne's World

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★½

  • Hook

    ★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★

  • Barton Fink

    ★★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★★

  • New Jack City

    ★★★½

  • Like Adults - Part One

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★

  • Home Alone

    ★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★½

  • To Sleep with Anger

    ★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★