• All Dogs Go to Heaven

    ★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★

  • Decalogue X

  • Decalogue IX

  • Decalogue VIII

  • Decalogue VII

  • Decalogue VI

  • Decalogue V

  • Decalogue IV

  • Decalogue III

  • Decalogue II

  • Decalogue I

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Field of Dreams

    ★½

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★½

  • Cinema Paradiso

    ★★★★★

  • Landscape in the Mist

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★

  • Coming to America

    ★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • School Daze

    ★★★½

  • The Captive

    ★★★½

  • Gandahar

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • Lethal Weapon

    ★★★★

  • Law of Desire

    ★★★★

  • She's Gotta Have It

    ★★★½

  • Castle in the Sky

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Introducing Scenes from a Marriage

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

  • The Sacrifice

    ★★★★★

  • Police Story

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Asterix vs. Caesar

    ★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • Amadeus

    ★★★½

  • The NeverEnding Story

    ★★★★½

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★½

  • Beverly Hills Cop

    ★★★½

  • Scarface

    ★★★½

  • Michael Jackson's Thriller

    ★★★★

  • Rumble Fish

    ★★★½

  • And the Ship Sails On

    ★★★★

  • Risky Business

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Nostalgia

    ★★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Bugs Bunny's 3rd Movie: 1001 Rabbit Tales

    ★★★

  • First Blood

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Time Masters

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • Babylon

    ★★★★

  • From the Life of the Marionettes

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Forbidden Zone

    ★★★★★

  • The Wonderful Adventures of Nils

    ★★★★½

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★★

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★★½

  • Life of Brian

    ★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Hair

    ★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★½

  • Days of Heaven

    ★★★★½