Ongakuhenjin has logged 99 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Moon Rising

Black Moon Rising

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lift

The Lift

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blood & Flesh: The Reel Life & Ghastly Death of Al Adamson

Blood & Flesh: The Reel Life & Ghastly Death of Al Adamson

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Plank Face

Plank Face

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Harvest Lake

Harvest Lake

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Countdown

Countdown

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Husbands

Husbands

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
World's Greatest Dad

World's Greatest Dad

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harpoon

Harpoon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Absentia

Absentia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Lords of the Deep

Lords of the Deep

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Death Race

Death Race

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Supernova

Supernova

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Harder They Fall

The Harder They Fall

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grudge

The Grudge

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Circus of Books

Circus of Books

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Night Train to Terror

Night Train to Terror

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Verotika

Verotika

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Rift

The Rift

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Snapshot

Snapshot

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hogzilla

Hogzilla

2014
×
★★
Read the review Edit this entry