Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Clue

Clue

1985
×
Read the review Edit this entry  
21
Kaithi

Kaithi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Siva

Siva

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gentleman

Gentleman

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
2.0

2.0

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Jeans

Jeans

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Naan Kadavul

Naan Kadavul

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Enthiran

Enthiran

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
Shiva

Shiva

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kadhalan

Kadhalan

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kanthaswamy

Kanthaswamy

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghilli

Ghilli

2004
×
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
Read the review Edit this entry  
02
Aalavandhan

Aalavandhan

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Man Who Stole the Sun

The Man Who Stole the Sun

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Master

Master

2021
×
Edit this entry  
28
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
27
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Baasha

Baasha

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gangs of Wasseypur - Part 2

Gangs of Wasseypur - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thiruda Thiruda

Thiruda Thiruda

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
07
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Ninaithale Inikkum

Ninaithale Inikkum

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Road House

Road House

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dragon Quest: Your Story

Dragon Quest: Your Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mudhalvan

Mudhalvan

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bāhubali 2: The Conclusion

Bāhubali 2: The Conclusion

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thillu Mullu

Thillu Mullu

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★½
Edit this entry  
23
Paava Kadhaigal

Paava Kadhaigal

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry