kyle has logged 52 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Midway

Midway

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Taken

Taken

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry