Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Encanto

Encanto

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Little Woods

Little Woods

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Night House

The Night House

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
King Arthur

King Arthur

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry