Johannes has logged 48 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Train of Life

Train of Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Elysium

Elysium

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pigeons on the Roof

Pigeons on the Roof

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elle

Elle

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Asterix in Britain

Asterix in Britain

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Woman in Gold

Woman in Gold

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Life with Mikey

Life with Mikey

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Aladdin and the King of Thieves

Aladdin and the King of Thieves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Freaks

Freaks

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Rock

Black Rock

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry