OpticPotato has logged 37 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hair

Hair

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
World War Z

World War Z

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
CBGB

CBGB

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Kill a Man

To Kill a Man

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mower Minions

Mower Minions

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Catwoman

Catwoman

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The BFG

The BFG

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
Read the review Edit this entry