Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Certain Women

Certain Women

2016
×
Edit this entry  
13
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
Camera

Camera

2000
×
Edit this entry  
10
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★
Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild Men

Wild Men

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Bike Thief

The Bike Thief

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Big Eyes

Big Eyes

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Edit this entry  
10
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
Edit this entry  
15
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ju Dou

Ju Dou

1990
×
★★½
Edit this entry  
14
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
Edit this entry  
12
Dinner Rush

Dinner Rush

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Edit this entry  
06
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Edit this entry  
06
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
Edit this entry  
06
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
Read the review Edit this entry  
04
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
Late Summer Blues

Late Summer Blues

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★½
Edit this entry  
23
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★
Edit this entry  
21
Daisies

Daisies

1966
×
Read the review Edit this entry  
21
Thirst

Thirst

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
17
Cría cuervos…

Cría cuervos…

1976
×
Edit this entry  
11
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
Theorem

Theorem

1968
×
Edit this entry  
08
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Les Mistons

Les Mistons

1957
×
Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry