• The Dig

    ★★★½

  • Friday

    ★★★½

  • Flourish

    ★★★

  • In My Own Time: A Portrait of Karen Dalton

    ★★★½

  • Belushi

    ★★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • 76 Days

    ★★★★½

  • 'Til Kingdom Come

    ★★★

  • Kings of Capitol Hill

    ★★★★

  • In Sudden Darkness

    ★★★½

  • The Speed Cubers

    ★★★½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★★

  • Greyhound

    ★★★½

  • Mae West: Dirty Blonde

    ★★★★

  • Beastie Boys Story

    ★★★

  • The Willoughbys

    ★★

  • The Last Dance

    ★★★½

  • Made You Look: A True Story About Fake Art

    ★★★★

  • John Lewis: Good Trouble

    ★★★½

  • Songs of Repression

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★½

  • Beautiful Something Left Behind

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★½

  • Colette

    ★★★★½

  • Emma.

    ★★★★½

  • The Pale Horse

    ★★

  • Welcome to Chechnya

    ★★★★

  • Time

    ★★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★½

  • Aggie

    ★★★★

  • Boys State

    ★★★★½

  • The Go-Go's

    ★★★½

  • The Fight

    ★★★★★

  • The Painter and the Thief

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Bombshell

    ★★★

  • Capital

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

    ★★★½

  • Dark Waters

    ★★★

  • Richard Jewell

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★½

  • Klaus

    ★★★½

  • The Rainbow

    ★★★½

  • See You Next Time

    ★★★½

  • The Great 14th: Tenzin Gyatso, The 14th Dalai Lama In His Own Words

    ★★★★

  • The Addams Family

    ★★

  • The Booksellers

    ★★★★½

  • White Riot

    ★★★★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★½

  • Harriet

    ★★★

  • Downton Abbey

    ★★½

  • The Goldfinch

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Just Mercy

    ★★★★

  • The Spy

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Billie

    ★★★★

  • Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

    ★★★★

  • Oliver Sacks: His Own Life

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Fantastic Fungi

    ★★★★