Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Days

Days

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Je vous salue, Sarajevo

Je vous salue, Sarajevo

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Edit this entry  
21
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
Read the review Edit this entry  
15
California Split

California Split

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
Read the review Edit this entry  
13
The Country Doctor

The Country Doctor

1909
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Kingdom of the Fairies

The Kingdom of the Fairies

1903
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
Edit this entry  
12
Edtv

Edtv

1999
×
Read the review Edit this entry  
11
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
Read the review Edit this entry  
02
Funny People

Funny People

2009
×
Read the review Edit this entry  
31
Casa de Lava

Casa de Lava

1994
×
Read the review Edit this entry  
30
Antigone

Antigone

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Two Knights of Vaudeville

Two Knights of Vaudeville

1915
×
Edit this entry  
23
Pool Sharks

Pool Sharks

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
Read the review Edit this entry  
17
Transparent: Musicale Finale

Transparent: Musicale Finale

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Fast and Furry-ous

Fast and Furry-ous

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Long-Haired Hare

Long-Haired Hare

1949
×
Edit this entry  
15
One Froggy Evening

One Froggy Evening

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Rabbit of Seville

Rabbit of Seville

1950
×
Edit this entry  
14
Rhapsody Rabbit

Rhapsody Rabbit

1946
×
Edit this entry  
14
A Corny Concerto

A Corny Concerto

1943
×
Edit this entry  
14
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
Edit this entry  
14
Duck Dodgers in the 24½th Century

Duck Dodgers in the 24½th Century

1953
×
Edit this entry  
13
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
Edit this entry  
13
Smorgasbord

Smorgasbord

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
N.U.

N.U.

1948
×
Edit this entry  
03
People of the Po Valley

People of the Po Valley

1947
×
Edit this entry  
02
Michelangelo Eye to Eye

Michelangelo Eye to Eye

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
Edit this entry  
01
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
We Are

We Are

2020
×
Edit this entry  
28
Je vous salue, Sarajevo

Je vous salue, Sarajevo

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
Read the review Edit this entry  
20
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

2020
×
Edit this entry  
13
Inventing the Future

Inventing the Future

2020
×
Read prior review Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
Read the review Edit this entry