Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Aviator

The Aviator

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★½
Edit this entry  
18
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
16
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Ship to India

A Ship to India

1947
×
★★★
Edit this entry  
27
Crisis

Crisis

1946
×
★★★
Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★½
Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
15
Loki

Loki

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Edit this entry  
14
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★
Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
Edit this entry  
05
F9

F9

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
Edit this entry  
30
Fast Five

Fast Five

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry