Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Read My Lips

Read My Lips

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
17
22 July

22 July

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Once Were Warriors

Once Were Warriors

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Fagara

Fagara

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Have a Nice Day

Have a Nice Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Two Hands

Two Hands

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Goldstone

Goldstone

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dry

The Dry

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Elephant and the Butterfly

The Elephant and the Butterfly

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Program

The Program

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry