OPV has logged 18 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Highlander

Highlander

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Edit this entry  
13
8 Women

8 Women

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
Taste the Blood of Dracula

Taste the Blood of Dracula

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Killer Kate!

Killer Kate!

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Watch on the Rhine

Watch on the Rhine

1943
×
★★★½
Edit this entry