• It's Love I'm After

    ★★★★

  • Marked Woman

    ★★★★

  • Secret Agent

  • Dracula's Daughter

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★★

  • The Petrified Forest

    ★★★★

  • A Night at the Opera

    ★★★★★

  • The 39 Steps

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

  • Of Human Bondage

    ★★★★

  • Duck Soup

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • The Testament of Dr. Mabuse

  • King Kong

    ★★★★★

  • 20,000 Years in Sing Sing

    ★★★½

  • White Zombie

  • Vampyr

    ★★★★

  • Grand Hotel

    ★★★★

  • Scarface

  • Freaks

  • The Mummy

    ★★½

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

  • Mädchen in Uniform

    ★★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • M

    ★★★★

  • Drácula

  • Dracula

    ★★★½

  • City Lights

  • The Blue Angel

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • The Man Who Laughs

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

  • The Circus

  • October (Ten Days that Shook the World)

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • The Gold Rush

  • The Lost World

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • The Hunchback of Notre Dame

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • A Dog's Life

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

  • The Birth of a Nation

  • A Trip to the Moon

  • The Arrival of a Train at La Ciotat