Oscar has logged 391 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Big

Big

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Splash

Splash

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Scorpion King 4: Quest for Power

The Scorpion King 4: Quest for Power

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Scorpion King 3: Battle for Redemption

The Scorpion King 3: Battle for Redemption

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Big Fat Liar

Big Fat Liar

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
42

42

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Momma's House

Big Momma's House

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Good, The Bart, and The Loki

The Good, The Bart, and The Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Party Central

Party Central

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry