Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bloody Muscle Body Builder in Hell

Bloody Muscle Body Builder in Hell

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dead Sushi

Dead Sushi

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Night of the Demons 2

Night of the Demons 2

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
Alligator

Alligator

1980
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Banana Splits Movie

The Banana Splits Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rogue

Rogue

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boys from County Hell

Boys from County Hell

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rats: Night of Terror

Rats: Night of Terror

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry