Oswaldo has logged 66 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Human Condition

The Human Condition

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry