Owen1120 has logged 252 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Paint Your Wagon

Paint Your Wagon

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
★★
Edit this entry  
19
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Songbird

Songbird

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Home Movie: The Princess Bride

Home Movie: The Princess Bride

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★½
Edit this entry  
25
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Battle Over Citizen Kane

The Battle Over Citizen Kane

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
The Sea Inside

The Sea Inside

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry