Owen has logged 41 entries for films during September 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
If I Were King

If I Were King

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics

The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Max Takes a Picture

Max Takes a Picture

1913
×
Read the review Edit this entry  
27
Million Dollar Legs

Million Dollar Legs

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frank

Frank

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Double Wedding

Double Wedding

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sh! The Octopus

Sh! The Octopus

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pushover

Pushover

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mickey's Trailer

Mickey's Trailer

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Confirm or Deny

Confirm or Deny

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Desperate

Desperate

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Heroes for Sale

Heroes for Sale

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Golf Specialist

The Golf Specialist

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Murder at the Vanities

Murder at the Vanities

1934
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dinner at Eight

Dinner at Eight

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Romance

Romance

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Big Business

Big Business

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Charlie Chan at the Olympics

Charlie Chan at the Olympics

1937
×
Read the review Edit this entry  
09
Mysterious Mr. Moto

Mysterious Mr. Moto

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Scouts

Good Scouts

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hockey Champ

The Hockey Champ

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Neighbors

Neighbors

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Donald's Nephews

Donald's Nephews

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
By the Sea

By the Sea

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Year of the Deer

The Year of the Deer

1995
×
Read the review Edit this entry  
06
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Advise & Consent

Advise & Consent

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cain and Mabel

Cain and Mabel

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Prizefighter and the Lady

The Prizefighter and the Lady

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The House of Fear

The House of Fear

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love Is a Racket

Love Is a Racket

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry