• The Cook

    ★★★½

  • The Sinking of the Lusitania

  • The Non-Stop Kid

    ★★½

  • A Dog's Life

    ★★★½

  • The Bell Boy

    ★★★½

  • The Merry Jail

  • Coney Island

    ★★½

  • The Adventurer

    ★★★★½

  • Cleopatra

  • By the Sad Sea Waves

  • Oh, Doctor!

  • The Dull Sword

  • The Rough House

    ★★★

  • The Immigrant

    ★★★★

  • The Cure

    ★★★½

  • Teddy at the Throttle

  • A Man There Was

    ★★★★½

  • Easy Street

    ★★★★½

  • The Rink

    ★★★½

  • Behind the Screen

    ★★★

  • The Ocean Waif

  • The Pawnshop

    ★★★

  • The Count

    ★★★½

  • One A.M.

    ★★★★

  • The Vagabond

    ★★★

  • The Fireman

    ★★½

  • The Mystery of the Leaping Fish

  • The Floorwalker

    ★★★

  • Les Vampires

  • Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

  • Les Vampires: Episode One - The Severed Head

    ★★★★

  • Pool Sharks

    ★★★½

  • The Bank

    ★★★½

  • By the Sea

    ★★★

  • The Tramp

    ★★★½

  • In the Park

    ★★

  • The Champion

    ★★★

  • The New Janitor

    ★★★

  • The Rounders

    ★★½

  • Laughing Gas

  • Caught in a Cabaret

  • Mabel at the Wheel

    ★★½

  • Daisy Doodad's Dial

  • Gertie the Dinosaur

  • Kid Auto Races at Venice

    ★★

  • The Man with Wax Faces

  • Max's Hat

  • The Smallest Car in the Largest City in the World

  • How Men Propose

  • Suspense.

  • Fantômas

    ★★★½

  • Max Takes a Picture

  • The New York Hat

  • The Musketeers of Pig Alley

  • The Cameraman's Revenge

  • An Unseen Enemy

  • Max Fears the Dogs

    ★★

  • Falling Leaves

  • How a Mosquito Operates

  • Winsor McCay, the Famous Cartoonist of the N.Y. Herald and His Moving Comics

  • The Lonedale Operator

    ★★★

  • The Automatic Motorist

  • The Girl Spy Before Vicksburg

  • A Christmas Carol

    ★★★

  • Hasher's Delirium

    ★★★

  • The Wonderful Wizard of Oz

  • The Mill

  • A Corner in Wheat

    ★★★½

  • The Airship Destroyer

  • 1776, or The Hessian Renegades

  • Spring: Episode 3 - The Becqué / In Orchards

  • Spring: Episode 4 - The Games and the Reefs / Floréal