OxfordComma has logged 56 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Second Chorus

Second Chorus

1940
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Lady of Burlesque

Lady of Burlesque

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wedding Night

The Wedding Night

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cynara

Cynara

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Slightly French

Slightly French

1949
×
Read the review Edit this entry  
27
Shockproof

Shockproof

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lured

Lured

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Scandal in Paris

A Scandal in Paris

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Strange Woman

The Strange Woman

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cause for Alarm!

Cause for Alarm!

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bluebeard

Bluebeard

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Woman's Face

A Woman's Face

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fanatic

Fanatic

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pushing Hands

Pushing Hands

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Forever Amber

Forever Amber

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Browning Version

The Browning Version

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Saw the Light

I Saw the Light

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Summer Storm

Summer Storm

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Winslow Boy

The Winslow Boy

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Long Strange Trip

Long Strange Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sylvia and the Ghost

Sylvia and the Ghost

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
This Happy Breed

This Happy Breed

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman & Bill

Batman & Bill

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Outlaw

The Outlaw

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Parent Trap

The Parent Trap

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Making of Tampopo

The Making of Tampopo

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Ulee's Gold

Ulee's Gold

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In Which We Serve

In Which We Serve

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Time Without Pity

Time Without Pity

1957
×
Read the review Edit this entry  
09
The Big Night

The Big Night

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry