cress ♡ has logged 165 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
C.R.A.Z.Y.

C.R.A.Z.Y.

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boys

Boys

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Keith

Keith

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Courier

The Courier

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
26
Vincent

Vincent

1982
×
Read the review Edit this entry  
26
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
October Sky

October Sky

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
BELLE

BELLE

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry