cress ♡ has logged 25 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry