Enas has logged 57 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Leap Year

Leap Year

2010
×
★½
Edit this entry  
13
Mulan

Mulan

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Where Do We Go Now?

Where Do We Go Now?

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Caramel

Caramel

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alexandria, Again and Forever

Alexandria, Again and Forever

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
An Egyptian Story

An Egyptian Story

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Half of It

The Half of It

2020
×
Edit this entry  
24
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Return of the Prodigal Son

The Return of the Prodigal Son

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★½
Edit this entry  
14
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maria Full of Grace

Maria Full of Grace

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
Read the review Edit this entry  
28
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
Edit this entry  
11
Guava Island

Guava Island

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
26
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Only You

Only You

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★½
Edit this entry  
14
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Made of Honor

Made of Honor

2008
×
Edit this entry  
07
Shame

Shame

2011
×
Edit this entry  
28
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
17
Grease

Grease

1978
×
Read the review Edit this entry