Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cat Skin

Cat Skin

1962
×
★★★★
Edit this entry  
19
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Distant

Distant

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kac Wawa

Kac Wawa

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Edit this entry  
09
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Edit this entry  
02
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hen, His Wife

Hen, His Wife

1990
×
Edit this entry  
01
Adam's Apples

Adam's Apples

2005
×
★★★
Edit this entry  
31
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kill It and Leave This Town

Kill It and Leave This Town

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
ABC Book

ABC Book

1976
×
Read the review Edit this entry  
26
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rams

Rams

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
Edit this entry  
23
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
19
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Call Me by Your Maid

Call Me by Your Maid

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry