• Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★★

    Favorite movie

  • Au Hasard Balthazar

    Au Hasard Balthazar

    ★★★★

    donkee

  • Andrei Rublev

    Andrei Rublev

    ★★★★★

    P U R E

  • A Man Escaped

    A Man Escaped

    ★★★★½

    Bresson good director yep

  • La Chinoise

    La Chinoise

    ★★★

    French people smoking ciggies and talking about communism while Godard does his quirky direction and editing: The Movie

    Ok

  • Burning

    Burning

    ★★★★★

    best korean movie and a fucking masterpiece

    while shoplifters is a pretty good movie, the fact that it won over this in cannes is almost funny

  • Distant

    Distant

    ★★★★½

    mmmmm slow turkish really good kino

  • Upstream Color

    Upstream Color

    ★★★★

    piggy pigster pigson

  • Kac Wawa

    Kac Wawa

    ½

    Zajebiste

  • The 400 Blows

    The 400 Blows

    ★★★★★

    Slow kino, but it’s so good that you can actually taste it

  • Youth

    Youth

    ★★★½

    pretty good movie, especially aesthetically. the dialogue was not always great, sometimes because of what was said or because of how it was said, but other times what the movie was saying was pretty interesting and clever. performances were good (especially Paul Dano, god bless that man)

    but...

    when Storm by Godspeed You! Black Emperor appeared at first I was pleasantly surprised, but then they used it in the most generic, "aaaa my music has trumpets so we will act pretentious" way

    so shit movie
    0.5/5

  • Day for Night

    Day for Night

    ★★★★½

    If you love:
    -french movies from the 60/70s
    -movies about making movies
    -or both
    you’ll love this movie

    fucking fantastic film