• In the Heights

    ★★★★★

  • Bo Burnham: Inside

  • Emma.

    ★★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • Frozen II

    ★★★½

  • Downton Abbey

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Report

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • Widows

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Roma

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • Christopher Robin

    ★★★½

  • The Spy Who Dumped Me

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • The Director and the Jedi

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • A Wrinkle in Time

    ★★★½

  • Love, Simon

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • Searching

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • The Greatest Showman

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★½

  • Get Out

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • The Big Sick

    ★★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★★

  • 13th

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Jonathan Strange & Mr Norrell

  • Cinderella

    ★★★

  • Over the Garden Wall

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The Theory of Everything

    ★★★★

  • When Marnie Was There

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

  • The Kingdom of Dreams and Madness

  • The Wind Rises

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★½