Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
03
My Blind Brother

My Blind Brother

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Absentia

Absentia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Faults

Faults

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry