Michael Rodgers has logged 208 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Overboard

Overboard

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alfie

Alfie

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Okja

Okja

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry