• Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • La Jetée

    ★★★★★

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★★

  • Shadows

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • The Flowers of St. Francis

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★½

  • Notorious

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★½

  • Woman of the Year

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★½

  • The Birth of a Nation