Highest rated films

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Silence

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Malcolm X

    ★★★★★

  • Sleepless in Seattle

    ★★★★★

  • Clouds of Sils Maria

    ★★★★★

  • The Addiction

    ★★★★★

  • Carlos

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 100 Films watched
  • 8.3 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Wild Rose

Jan 2

Most Watched

Some Like It Hot

twice

The Vast of Night

twice

Smiley Face

twice

Last Film

Happiest Season

Dec 18

Genres, countries & languages

Drama
59 films
Comedy
31 films
Thriller
29 films
Romance
20 films
Horror
18 films
Sci Fi
16 films
Mystery
15 films
Crime
12 films
Action
11 films
Adventure
9 films
USA
75 films
France
16 films
Canada
9 films
Hong Kong
8 films
UK
6 films
Germany
5 films
Denmark
3 films
Taiwan
2 films
Mexico
2 films
Australia
2 films
English
92 films
French
19 films
Cantonese
11 films
Spanish
8 films
Japanese
6 films
Chinese
5 films
German
5 films
Italian
4 films
Hungarian
4 films
Arabic
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 135

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Michael Rodgers’s most liked review

The Last Black Man in San Francisco

★★★★

The way this film illustrated the pervasive power of the lies we often tell ourselves, and how a desire for meaning through these lies can lead to false construction of the self was devastating. When the facade all comes crashing down, what's left is the person we once we're, and…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Unfriended
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

SOMM: Into the Bottle
Average weighted rating:

3.4

Films Michael Rodgers watched in 2020

  • Happiest Season
  • Rango
  • Some Like It Hot
  • True Romance
  • Prospect
  • The Lodge
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Unfriended
  • The Fly
  • Oculus
  • The Vast of Night
  • Smiley Face
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • The Thing
  • Hell House LLC II: The Abaddon Hotel
  • Hell House LLC
  • It Chapter Two
  • Doctor Sleep
  • Absentia
  • Faults
  • Starship Troopers
  • Vivarium
  • Sleepless in Seattle
  • Palm Springs
  • In the Mood for Love
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Something's Gotta Give
  • Lady Bird
  • The Vast of Night
  • They Came Together
  • Uncut Gems
  • Happy Together
  • The Invisible Man
  • Days of Being Wild
  • Blair Witch
  • Fallen Angels
  • Ashes of Time
  • Sweetheart
  • The Exorcist III
  • Almost Famous
  • Chungking Express
  • As Tears Go By
  • Smiley Face
  • Malcolm X
  • The Public
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Zodiac
  • Mo' Better Blues
  • The Addiction
  • School Daze
  • Do the Right Thing
  • Non-Fiction
  • Clouds of Sils Maria
  • Something in the Air
  • The Reef
  • Chloe
  • She's Gotta Have It
  • SOMM: Into the Bottle
  • Blade Runner
  • Boarding Gate
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Honey Boy
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • MacGruber
  • 20th Century Women
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • The Parent Trap
  • What If
  • Lost Highway
  • Carlos
  • The Edge of Seventeen
  • Summer Hours
  • Contagion
  • Clean
  • Demonlover
  • Cape Fear
  • Bringing Out the Dead
  • WHAT DID JACK DO?
  • Cold Water
  • Irma Vep
  • Claire's Knee
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • Horse Girl
  • Some Like It Hot
  • The Last Picture Show
  • Rachel Getting Married
  • Melancholia
  • The Bling Ring
  • Burning
  • Jojo Rabbit
  • Silence
  • Babette's Feast
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Knives Out
  • The Art of Self-Defense
  • Little Women
  • The Report
  • Wild Rose

World map

Highly rated films Michael Rodgers is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more