Highest rated films

  • Black Widow

    ★★★★★

  • Luca

    ★★★★★

  • WandaVision

    ★★★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★½

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★½

  • In the Heights

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★★★

  • About Time

    ★★★★★

  • Anastasia

    ★★★★★

  • Pride

    ★★★★★

  • Eddie the Eagle

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • The Mole Agent

    ★★★★½

  • Supernova

    ★★★★½

  • The Letter Room

    ★★★★½

  • Do Not Split

    ★★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 85 Films watched
  • 12.1 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

1917

Jan 7

Last Film

Loki

Jul 18

Genres, countries & languages

Drama
45 films
Documentary
19 films
Comedy
18 films
Animation
12 films
Family
9 films
Fantasy
9 films
Adventure
9 films
Romance
7 films
Crime
7 films
Action
6 films
USA
63 films
UK
12 films
France
9 films
Germany
4 films
China
4 films
Ireland
3 films
Netherlands
3 films
Canada
3 films
Italy
2 films
Iceland
2 films
English
76 films
French
7 films
German
7 films
Spanish
5 films
Italian
4 films
Chinese
3 films
Korean
2 films
Romanian
2 films
Arabic
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 39 Added 38

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

erika’s most liked review

1917

1917

★★★★★

all i know is to be sad and rewatch this movie

More reviews

erika’s most liked list

Emma.
Normal People
Soul

2020 ranked!

????????

More lists

Highs and lows

Highest Average

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Yes-People
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

1917
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Stars

Films erika watched in 2021

  • Loki
  • Black Widow
  • Zola
  • Luca
  • Cruella
  • In the Heights
  • Peter Rabbit 2: The Runaway
  • Z for Zachariah
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Bo Burnham: Inside
  • Supernova
  • Halston
  • The Father
  • Better Days
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • Two Distant Strangers
  • The Man Who Sold His Skin
  • Pinocchio
  • Da 5 Bloods
  • Greyhound
  • Monday
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • The One and Only Ivan
  • Quo vadis, Aida?
  • White Eye
  • Minari
  • Opera
  • Yes-People
  • The Midnight Sky
  • Collective
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Over the Moon
  • The Life Ahead
  • The Present
  • The White Tiger
  • News of the World
  • The United States vs. Billie Holiday
  • Hunger Ward
  • Genius Loci
  • Colette
  • The Letter Room
  • Feeling Through
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Another Round
  • The Mole Agent
  • Allen v. Farrow
  • Hillbilly Elegy
  • Searching for Bobby Fischer
  • The Skywalker Legacy
  • One Night in Miami...
  • A Love Song for Latasha
  • Hysterical Girl
  • A Concerto Is a Conversation
  • Time
  • Raya and the Last Dragon
  • WandaVision
  • Corduroy
  • Sensation
  • Stars
  • All In: The Fight for Democracy
  • Abortion Helpline, This Is Lisa
  • Do Not Split
  • Call Center Blues
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Wolfwalkers
  • Long Way Up
  • Nomadland
  • Cherry
  • Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel
  • The Map of Tiny Perfect Things
  • Minding the Gap
  • Judas and the Black Messiah
  • To All the Boys: Always and Forever
  • Framing Britney Spears
  • Pieces of a Woman
  • Promising Young Woman
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Malcolm & Marie
  • The Little Things
  • Pride
  • Eddie the Eagle
  • Baby Done
  • Anastasia
  • About Time
  • 1917

World map

Highly rated films erika is yet to see

  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Green Knight
  • The Suicide Squad
  • The Worst Person in the World
  • Drive My Car
  • Karnan
  • Joji

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more