• The Social Dilemma

    The Social Dilemma

    I think this might be one of the worst presented documentaries I've ever seen.

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

    This film made me want to go "Awww that's lovely" at the end like an old woman. If that isn't a sign of quality then I don't know what is

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★★

    Best soundtrack of all time

  • This Is Spinal Tap

    This Is Spinal Tap

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    When "sex farm" charted in Japan, I really felt that

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★½

    Gets worse the more I think of it

  • The Doors

    The Doors

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I watched this with my dad. He really really wanted to watch this film with me cuz we both like the doors (him more than me, I mostly just like their first album honestly).


    Now I enjoyed it I'll be honest but it really made me think. When I was showing my dad The Velvet underground & Nico's album did he stop and think in his head "Is Nico that one who sucked Jim Morrison off in an elevator?".

    Made me pointing and cheerfully saying "Oh there's Nico! She was with the velvet underground and stuff" before she sucked his dick very uncomfortable

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★★

    I own a private discord emote server which consists solely of Javier Bardem's character in this film, and the various faces he makes throughout.

  • Music

    Music

    ½

    Women directors had to go through that weird pedophile film that people on Twitter went on about for a fortnight and now they have Sia about to do this shit. I hate cancel culture and Twitter in general but this kind of treatment and misrepresentation of neurodiverse people is so frequent and unspoken throughout society that I do not pity whatever is going to be done to her.




    I can imagine Sia wouldn't be happy to watch a film about…

  • Chicken Little

    Chicken Little

    ½

    I don't know why I repeatedly viewed the most boring films ever when I was young but here we are. I literally couldn't sit through this at any age yet I convinced myself that I enjoyed this and wanted to rewatch it.

  • Joker

    Joker

    ★★★½

    I remember people saying that the protesting/rioting in this film is unrealistic and was started too quickly for it to be real.



    Now I turn on the news and every 3 days people in the US are breaking and burning new shit for whatever they believe in.

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    Yeah it's a good movie but whiplash isn't even a Spider-Man villain.

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    So Andrew basically takes abuse and is rewarded for it? Am I reading into this wrong? Jay Jonah Jameson is an asshole the whole movie and when you're finally like "ah so he's accidentally a massive asshole but he has good intentions" he goes "no actually let's play some rando song". So he's a dickhead? But no the whole film gives credit to Jameson, he pressured Peter Parker so he's the king. Fuck the guy with the medical condition, why…