bia. has logged 218 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Legend

Legend

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
How to Train Your Dragon: Homecoming

How to Train Your Dragon: Homecoming

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
Edit this entry  
30
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
1985

1985

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
Edit this entry  
03
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
On the Road

On the Road

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Control

Control

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Village

The Village

2004
×
★★½
Edit this entry  
23
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★½
Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry