Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
Take Me

Take Me

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
10,000 Km

10,000 Km

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Three Days

Three Days

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wish Upon a Star

Wish Upon a Star

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Off Course

Off Course

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
10 Years

10 Years

2011
×
★★
Edit this entry  
05
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dog Gone Trouble

Dog Gone Trouble

2019
×
Edit this entry  
03
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Good on Paper

Good on Paper

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pity

Pity

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
Edit this entry  
21
Wedding Unplanned

Wedding Unplanned

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Last Night

Last Night

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
18
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★
Edit this entry  
12
Up

Up

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Big Momma's House

Big Momma's House

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
Edit this entry  
06
The Words

The Words

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry