lo has logged 44 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lolita

Lolita

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lover

The Lover

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
All the Way

All the Way

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lolita

Lolita

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jimmy Carter: Rock & Roll President

Jimmy Carter: Rock & Roll President

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Irresistible

Irresistible

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pretty Baby

Pretty Baby

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Designing Woman

Designing Woman

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rango

Rango

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry