Sort by

joakim dreams of peace has logged 66 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sister

Sister

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Beast from Haunted Cave

Beast from Haunted Cave

1959
×
★★
Edit this entry  
25
Downsizing

Downsizing

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
25
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★½
Edit this entry  
24
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
24
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Surfer: Teen Confronts Fear

Surfer: Teen Confronts Fear

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deodato Holocaust

Deodato Holocaust

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
2019: After the Fall of New York

2019: After the Fall of New York

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Violent Professionals

The Violent Professionals

1973
×
★★★
Edit this entry  
21
Fulci for Fake

Fulci for Fake

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bliss

Bliss

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Blood Machines

Blood Machines

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Turbo Killer

Turbo Killer

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
First Love

First Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Code 8

Code 8

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Five Times Two

Five Times Two

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Don Giovanni

Don Giovanni

1979
×
★★★
Edit this entry  
17
The Mule

The Mule

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★
Edit this entry  
17
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Murder in Mississippi

Murder in Mississippi

1965
×
★★
Edit this entry  
16
The Together Project

The Together Project

2016
×
★★
Edit this entry  
15
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
M

M

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Trout

The Trout

1982
×
★★½
Edit this entry  
14
Under the Sand

Under the Sand

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Water Drops on Burning Rocks

Water Drops on Burning Rocks

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kimjongilia

Kimjongilia

2009
×
★★
Edit this entry  
13
Manuela Jankovic's War

Manuela Jankovic's War

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Island

Island

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Me Faire Plaisir

Me Faire Plaisir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shakti

Shakti

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Now Showing

Now Showing

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
Criminal Lovers

Criminal Lovers

1999
×
★★½
Edit this entry  
09
Two Drifters

Two Drifters

2005
×
★★½
Edit this entry  
09
Tectonics

Tectonics

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Money

Money

2019
×
★★½
Edit this entry