Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
Welcome II the Terrordome

Welcome II the Terrordome

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Devi

Devi

1960
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cruel Gun Story

Cruel Gun Story

1964
×
★★★
Edit this entry  
09
Zo Reken

Zo Reken

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Faya Dayi

Faya Dayi

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Kímmapiiyipitssini: The Meaning of Empathy

Kímmapiiyipitssini: The Meaning of Empathy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spirit to Soar

Spirit to Soar

×
★★★½
Edit this entry  
06
Mary Two-Axe Earley: I Am Indian Again

Mary Two-Axe Earley: I Am Indian Again

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Neighbouring the Moon

Neighbouring the Moon

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Songs that Flood the River

Songs that Flood the River

×
★★★
Edit this entry  
05
Black Pond

Black Pond

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Last Shelter

The Last Shelter

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Through the Night

Through the Night

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Zaho Zay

Zaho Zay

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Rift Finfinnee

Rift Finfinnee

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Stay

Stay

2005
×
Edit this entry  
01
Eva's Man

Eva's Man

1976
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dear Future Children

Dear Future Children

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
A River Runs, Turns, Erases, Replaces

A River Runs, Turns, Erases, Replaces

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Burnt Orange Heresy

The Burnt Orange Heresy

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Eatnameamet – Our Silent Struggle

Eatnameamet – Our Silent Struggle

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sun Song

Sun Song

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cast a Dark Shadow

Cast a Dark Shadow

1955
×
★★★½
Edit this entry  
27
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Dance with the Devil

Dance with the Devil

1997
×
★½
Edit this entry  
24
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★½
Edit this entry  
24
The Rites of May

The Rites of May

1977
×
★★★½
Edit this entry  
24
Haplos

Haplos

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Edit this entry  
23
Demarcations

Demarcations

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Chasing the Moon

Chasing the Moon

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dreaming Rivers

Dreaming Rivers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Water Ritual #1: An Urban Rite of Purification

Water Ritual #1: An Urban Rite of Purification

1979
×
★★★★
Edit this entry  
21
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Oxhide

Oxhide

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Nest

The Nest

2020
×
Edit this entry  
19
The Step

The Step

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
No Mercy No Future

No Mercy No Future

1981
×
★★★½
Edit this entry  
18
Night of the Kings

Night of the Kings

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Loose Corner

Loose Corner

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cut

Cut

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Homage to Magritte

Homage to Magritte

1974
×
★★★
Edit this entry  
18
Chase

Chase

2015
×
★★½
Edit this entry