• Algie, the Miner

    ★★★

  • The Sunbeam

  • The Massacre

  • Fine Feathers

    ★★

  • A Fool and His Money

    ★★½

  • How a Mosquito Operates

    ★★★

  • The Miser's Heart

  • The Ballet Dancer

  • The Colleen Bawn

    ★★

  • The Black Dream

  • The Last Drop of Water

    ★★★

  • Greater Love Hath No Man

    ★★★

  • On the Brink

    ★★

  • Enoch Arden: Part II

    ★★½

  • Enoch Arden: Part I

  • From Death to Life

    ★★★½

  • Tramp Strategy

    ★★½

  • Winsor McCay, the Famous Cartoonist of the N.Y. Herald and His Moving Comics

    ★★★

  • The Lonedale Operator

    ★★★½

  • Mixed Pets

    ★★★½

  • His Trust Fulfilled

  • His Trust

    ★★★

  • The Abyss

  • The Usurer

  • The Unchanging Sea

    ★★★½

  • The Water Nymph

    ★★½

  • A Corner in Wheat

  • The Sealed Room

  • The Country Doctor

  • The Lonely Villa

  • The Curtain Pole

  • Those Awful Hats

  • The Adventures of Dollie

  • The Runaway Horse

    ★★★

  • A Narrow Escape

    ★★★★

  • The 'Teddy' Bears

    ★★★

  • Dream of a Rarebit Fiend

  • Rescued by Rover

    ★★★½

  • The Living Playing Cards

  • The Black Imp

  • Personal

    ★★★

  • The Impossible Voyage

  • The Sick Kitten

    ★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★

  • The Gay Shoe Clerk

    ★★★

  • A Search for Evidence

    ★★★

  • Mary Jane's Mishap

    ★★★

  • Life of an American Fireman

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

  • Grandpa's Reading Glass

    ★★★

  • The Big Swallow

    ★★★★★

  • The Man with the Rubber Head

  • Grandma's Reading Glass

    ★★★

  • As Seen Through a Telescope

    ★★★

  • Let Me Dream Again

    ★★★

  • Explosion of a Motor Car

    ★★★★

  • How It Feels to Be Run Over

    ★★★★

  • Spanish Bullfight

    ★★★

  • The One-Man Band

  • The Kiss in the Tunnel

    ★★★

  • The Conjurer

  • The Four Troublesome Heads

  • The Miller and the Sweep

    ★★★½

  • Peeping Tom

    ★★★★

  • Leaving Jerusalem by Railway

    ★★★★

  • Seminary Girls

    ★★★

  • Snowball Fight

    ★★★★

  • Sandow

    ★★★

  • Serpentine Dance

    ★★★

  • Feeding the Doves

    ★★★

  • Niagara Falls

    ★★★

  • The Kiss

    ★★★