Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry