Johnathan has logged 210 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Villains

Villains

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry