• Contempt

    ★★★★

  • The Haunting

    ★★★★

  • Tom Jones

    ★★★

  • The Birds

    ★★★½

  • Winter Light

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★½

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★½

  • The Manchurian Candidate

    ★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★

  • Carnival of Souls

    ★★★★

  • Antoine and Colette

    ★★★½

  • Lolita

    ★★★★½

  • La Jetée

    ★★★★★

  • Jules and Jim

    ★★½

  • The Innocents

    ★★★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★½

  • Village of the Damned

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Pollyanna

    ★★

  • Peeping Tom

    ★★★★

  • Breathless

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★★½

  • House on Haunted Hill

    ★★★½

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • A Face in the Crowd

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • The Killing

    ★★★★½

  • Forbidden Planet

    ★★★★

  • The Searchers

    ★★★½

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★★½

  • The Man with the Golden Arm

    ★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★½

  • Oklahoma!

    ★★★½

  • To Catch a Thief

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★½

  • Marty

    ★★★★

  • East of Eden

    ★★★★

  • Diabolique

    ★★★★½

  • White Christmas

    ★★★½

  • Sabrina

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★★

  • The Hitch-Hiker

    ★★

  • Peter Pan

    ★★★★

  • The Bad and the Beautiful

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • The African Queen

    ★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • An American in Paris

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • Olivia

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½