• A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★½

  • Babyteeth

    ★★★½

  • The King

    ★★★★

  • The Laundromat

    ★★

  • Ema

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★

  • The Assistant

    ★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Waves

    ★★★★½

  • Judy

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • The Truth

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★★½

  • Hair Love

    ★★★★

  • Nimic

    ★★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Vivarium

    ★★★½

  • The Lion King

    ★★½

  • Anima

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Men in Black: International

    ★★★

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★½

  • Dark Phoenix

    ★★★

  • Good Omens

    ★★★★½

  • Ma

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★½

  • Matthias & Maxime

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • And Then We Danced

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • Brightburn

    ★★★

  • Aladdin

    ★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Yesterday

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Fosse/Verdon

    ★★★★½

  • Shazam!

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Stuber

    ★★★

  • Dumbo

    ★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Villains

    ★★★½

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • Long Shot

    ★★★

  • The Beach Bum

    ★½

  • Yes, God, Yes

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Leaving Neverland

    ★★★★

  • Synonyms

    ★★★½

  • Troop Zero

    ★★★½