• Diabolique

    ★★★★½

  • White Christmas

    ★★★½

  • Sabrina

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★★

  • The Hitch-Hiker

    ★★

  • Peter Pan

    ★★★★

  • The Bad and the Beautiful

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • The African Queen

    ★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • An American in Paris

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • Olivia

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★★★★

  • The Legend of Sleepy Hollow

    ★★

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★½

  • The Third Man

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Melody Time

    ★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★½

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★★★

  • The Stranger

    ★★★★

  • Mildred Pierce

    ★★★★

  • The Picture of Dorian Gray

    ★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • The Uninvited

    ★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Cat People

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★

  • Holiday Inn

    ½

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Dumbo

    ★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★½

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • The Count of Monte Cristo

    ★★★

  • The Thin Man

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Shanghai Express

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Morocco

    ★★★

  • The Blue Angel

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★

  • The Kiss

    ★★

  • The Cabbage-Patch Fairy

    ★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★

  • Sallie Gardner at a Gallop

    ★★